Bir Sonsuzluk Hikayesi – Poseina

650

İlk zeytin hasadının ne zaman yapıldığı bilinemesede arkeolojik çalışmalarda 40 bin yıl öncesine dayanan zeytin yaprağı fosillerine rastlanmıştır. Arkeolojik bulguların ötesinde, mitoloji de zeytin ağacına çok belirgin nitelikler yüklenmiştir. Denizler tanrısı Poseidon ve bilgelik tanrıçası Athena arasında insanlığa en değerli armağanı sunma yarışını başlatan Antik Yunan tanrılarının başı olan Zeus’a Poseidon insanları diyarlardan diyarlara götüren görkem dolu ”Atı”, Athena ise insanlığa binlerce yıldır bereket ve yaşam kaynağı olacak ”Zeytin Ağacı” nı sunar.

Temiz Toprak, Temiz Su, Temiz Hava ve Temiz Katkısız üretimi temel alan küçük ölçekli butik zeytin ve zeytinyağı üreticilerimizin eski tat ve lezzetleri barındıran emeklerine nekadar yüksek bir saygı ve hürmet duymamız gerektiğini ancak sabahtan akşama kadar elle dalından tane tane zeytin toplayanları görenler hissedebilir. Gerek Gemlik Adliye Köyümüzün emekçi kadınları gerekse Saruhanlı Hacı Musa Köyümüzün emekçileri’nin tane tane dalından toplayıp bekletmeden soğuk sıkımla ürettikleri düşük asitli yüksek polifenollü zeytinyağlarının şifası zeytin ağacının kökleriyle buluşsun istedik. Athena ve Poseidon arasındaki bu rekabetin bereketli armağanı olan Zeytin Ağacı ve onun insanlığa çağlar boyunca her ortamda şifa sunan meyvesi zeytin ve zeytinyağına; POSEİ_don – atheNA ‘ya ithafen ”ESKİ TAT POSİNA” diyoruz.

Gece ile gündüz, sıcak ile soğuk tez ile antitez, yaz ve kış döngüsü oluşturmaz mı her şeyin bereketini?

Antik çağlarda saflığı, temizliği, bekareti temsil eden zeytine dair;

“Bilgelik ve zaferdir.”

”Zeytin, bekâreti ve arılığı temsil eder. Eski Yunan’da, zeytini yalnızca bâkireler toplayabilirdi. Bâkire olmayanlar bu meyveye el süremezlerdi.”

“Kutsal bir aileden gelmiş olmanın en önemli işareti
bir zeytin ağacının altında doğmuş olmaktır”

”Bu kutsal ağaç tüm mitolojilerde ölümsüzlüğün simgesidir. ”

“Herkese aidim ve kimseye ait değilim,
siz gelmeden öncede buradaydım, siz gittikten sonrada burada olacağım.”

“Ölümsüzlüktür.”

“Güzellik iksiri.”

Beslenmede, eczacılıkta ve güzellik iksiri olarak yaygın bir şekilde kullanılan zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı da saflık ve sadeliğin sembolü olmuştur. Zeytinyağı ayrıca “huzur”, “bereket”, “yardımseverlik”, “evrensel iyilik” “barış ve birliktelik” kavramlarının simgesi olarak da benimsenmiştir. Antik çağda yeşil zeytin dalı, diğer yeşil bitkiler gibi “Ölümsüzlük ve Yeniden Doğuş” simgesi sayılmıştır.


Az ve Öz;
• Dünya üzerinde yetişen ağaçların ilkidir.
• Yunan mitolojisinde tanrıça Athena’nın hayatını sürdürebilmesi için zeytin ağacını sürekli görmesi gerekiyordu. Kimi tanrıların da zeytin ağacının altında doğması gerekiyordu.
• Sezar başında zeytin ağaçlarından yapılmış taçla halkın karşısına çıkar.
• Uzun süre Olimpiyatlarda kazanan kişiye zeytin dalından yapılmış taç takılırmış.
• Herkül’ün silahı zeytin ağacındandır.
• Zeytin ağacına zarar verenler ölümle cezalandırılırdı.
• Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haç zeytin ağacındandır.
• Hz Davut, Abuşalomdan kaçarken Kudüs’ün doğusundaki zeytinlik dağının yamaçlarına tırmanmıştır.
• Eski Yunan’da kutsal ağaç olarak kabul edilip zeytin tarımının sadece iyi ve dürüst insanlar tarafından yapılmasına izin verilmekteydi.
• Zeytin ağacına zarar verenler ölümle cezalandırılmaktaydı.
• Zeytinyağının dinsel törenlerin kutsal lambalarında yakılmaktaydı.
• Kralların ve yeni doğan bebeklerin kutsanmasında kullanılmaktaydı.
• Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı da saflık ve sadeliğin sembolü sayılmaktaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Tüm Hakları Saklıdır. © Binoplus
Close