Anadolu peynirlerinin duyusal analizleri’ne akademik yaklaşım…

1K

Herkese merhabalar,

Önümüzdeki dönemde, beslenX.com bünyesinde bulunan peynirlerin satışa sunulmadan önce aroma profillerinin belirlenmesi üzerine duyusal değerlendirmeler yapacağım. Peynirlerin duyusal olarak değerlendirilmesinin yanında peynir tadımı ve peynir aroması üzerine bu platformdan yazı dizileri ile sizlerle birlikte olacağız. Öncelikle ben kimim ve benim gerçekleştirdiğim duyusal değerlendirmelerin herhangi birinin yapacağı duyusal değerlendirmeden farkı nedir?

Ülkemizde doğal üretilen süt ürünlerinin üretiminde pek çok değişken bulunmakta ve bu değişkenler özellikle olgunlaştırılan peynirlerin aroma profillerinde büyük farklılıklara yol açmaktadır.

Kısaca ben Mustafa Öztürk, Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev almaktayım. 2014 yılında University of Wisconsin-Madison’da süt teknolojisi üzerine doktora eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 6 yıldır ülkemizde süt ve süt ürünleri teknolojisi alanında araştırmalar yürütmekteyim. Doktoram süresince 4 yıl boyunca Wisconsin Center for Dairy Research’de duyusal değerlendirme panelisti olarak görev aldım. Dr. Robert Bradley önderliğinde 2 yıl süt ürünleri duyusal hakemliği (dairy judge)  eğitimi aldım. Amerika çapında süt ürünleri alanında düzenlenen duyusal değerlendirme yarışmalarında süt, tereyağı, yoğurt, cottage cheese vb. ürünlerde dereceler elde ettim. Bilgim dahilinde ülkemizde dairy judge eğitimi almış ve yarışmalara katılmış tek kişiyim (eğer yanlış biliyorsam burdan diğer kişilerden özür diliyor ve kendilerine saygılarımı sunuyorum).

Peki neden peynirlerin satışa sunulmadan önce duyusal olarak değerlendirilmesi önemli? Ülkemizde doğal üretilen süt ürünlerinin üretiminde pek çok değişken bulunmakta ve bu değişkenler özellikle olgunlaştırılan peynirlerin aroma profillerinde büyük farklılıklara yol açmaktadır.

Bu bağlamda tüketicinin satın almadan önce peynirin aroma profilini bilmesi ve duyusal talebinin karşılanması adına beslenx.com ile bir çalışma yürüteceğiz.

Mustafa Öztürk, PhD

Gıda Mühendisliği Bölümü, Sakarya Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Tüm Hakları Saklıdır. © Binoplus
Close